За втора поредна година Образователни институции „Лумина“ в Букурещ, Румъния, организират конференция – EduZ Conference 2024 с международно участие. Тази година темата е ,,Трансформиращо обучение в света на AI“.

Директорът на ЧСУ „Дружба“ д-р Илия Емилов и госпожа Ясемин Йозер – старши учител английски език, участваха като гост-лектори.

В първия ден на конференцията, те показаха, че AI може да бъде полезен инструмент в образованието, но никога не може да замени емоциите, комуницаята и любопитството, родени в класните стаи между ученици и учители.

Д-р Илия Емилов и госпожа Ясемин Йозер представиха одобрената от МОН иновация на ЧСУ „Дружба“ –  „Google Chromebook в образованието“

Акцентите в презентацията бяха:

  • Какво е Chromebook?
  • Защо да използваме Chromebook в класната стая?
  • Предимства и ключови характеристики на Chromebook за образованието.
  • Ефективни стратегии за преподаване с Chromebook.
  • Използване на ефективни практики в класната стая и истории за успех с използването на Chromebook.

Целта на тазгодишната EduZ Conference е да се определят най-добрите практики за продължаващо обучение на учители в новия свят на AI, което кара присъствието му да се усеща силно в образователната област.

Мустафа Оз, генералният директор на Образователни институции „Лумина“, говори за продължаващата необходимост от обучение и адаптиране на учителите към новите технологии.

Разван Василе, основател и изпълнителен директор MBA Kids Academy, подчерта, че изкуственият интелект е мощен и полезен инструмент, но никога няма да може да замени сложността, дълбочината и човечността на нашето съществуване.

Рене Рейнвил, международен консултант за Destination Imagination, говори пред присъстващите на конференцията за ролята на креативността в процеса на обучение и развитие на критичното мислене, като подчерта необходимостта от развитие на любопитството и аналитичността.

Специалното присъствие в първия ден на Конференцията беше на посланика на Румъния в УНИЦЕФ, Нейно превъзходителство госпожа Симона Микулеску, която подчерта в своето послание важността на образованието за устойчиво бъдеще, за изграждането на по-добър свят за всички нас. С богат опит във външните и обществените отношения посланик Микулеску говори пред присъстващите и като човек, който е бил в образованието и знае колко важна е ролята на учителя за изграждането на бъдещето.

През втория ден на конференцията специални гости  бяха проф. Майлс Бери, доц. д-р Андреа Пол и господин Оливиер Пейн.

Проф. Бери, Представи на аудиторията някои прозрения за това как работи генеративният Al, като се имат предвид неговите силни страни и текущи ограничения, както и ключови стратегии за работа с AI.

Андреа Пол e асоцииран професор, доктор в Катедрата по международен бизнес и икономика в Букурещкия университет за икономически изследвания в Румъния, бивш икономически съветник за румънското председателство на Европейския парламент и бивш член на Румънския парламент. В момента тя е основател и президент на румънския мозъчен тръст INACO – Инициатива за конкурентоспособност.

Лекцията на госпожа Пол  беше: „Бъдещето на образованието и кариерното консултиране на студентите.“ Самата тя смята, че навлизайки в един постоянно променящ се свят, ние трябва дя изследваме нови хоризонти за подобряване на професионалната ориентация на студентите, интегрирайки съвременни методи и иновативни дигитални инструменти.

Оливие Пейн е магистър по природни науки и педагогика от Университета Саутхамптон. Занимава се с консултации и подкрепа на различни училища в Лондон. Работи върху влиянието на владееното на втори чужд език, като английския, върху успеваемостта на учениците.

В конференцията с доклади и презентации участваха също ученици, родители и учители.

Нашият директор, д-р Илия Емилов е класиран на 2-ро място с 41 600 точки като най-активен член в дискусиите по време на конференцията!

Благодарим на домакините за поканата и перфектната организация!

Благодарим и на колегите, участвали в конференцията, за обмяната на опит, споделените нови знания и за отделеното време!