На 25 октомври 2024 г. в Международно висше бизнес училище /International Business School/ в София се проведе Годишната работна среща на Българската асоциация на частните училища /БАЧУ/ в партньорство с Министерство на образованието и науката. Темата на срещата “Политики и перспективи за развитие на частното образование, двигател на иновациите в образователната система в България” събра представители на частни образователни институции, Министерството на образованието и науката, бизнес партньори и други заинтересовани страни, за да обсъдят ключови теми, свързани с бъдещето на частното образование в България.
Министърът на образованието и науката – проф. Галин Цоков приветства всички участници в работната среща, като подчерта изключително важното значение на частното образование за развитието на съвременното общество, след като председателят на БАЧУ – госпожа Мария Каменова официално откри събитието.
Директорът на ЧСУ „Дружба“ д-р Илия Емилов взе участие в срещата, като има възможността лично да разговаря с министър Цоков, който прояви интерес към иновативното развитие на училището. Проф. Цоков е запознат от посещението му в ЧСУ „Дружба“ с иновцията JUMP MATH, с която училището е едно от първите, одобрени като иновативни от МОН. Д-р Емилов сподели, че освен иновативната методика за преподаване по математика в начален етап JUMP MATH, в училището се работи по нова иновация “Google Chromebook в образованието“, одобрена от МОН /обучение 1:1/. Той подари на проф. Цоков алманах за историята и постиженията на училището по повод неговия 20-годишен юбилей и луксозен бележник „Войводите на България“.
Участници в срещата бяха представители на частните образователни институции – детски градини, училища, висши учебни заведения; експерти от МОН; представители на индустриалния капитал; началници на РУО – София-град, Варна, Бургас; на дирекция „Образование“ към Столична община; председателят на Българската асоциация на езиковите центрове.
Целта на най-престижния форум на частното образование в България е да се укрепи партньорството между МОН и частния сектор в образованието, с акцент върху иновациите, финансовата устойчивост и сътрудничеството за постигане на качествено образование в България, както и да се обсъдят ключови политики и перспективи за развитието на частното образование в България. Основният акцент на срещата е върху утвърждаването на частните образователни институции като движеща сила на иновациите в националната образователна системa.
Срещата приключи с нетуъркинг и разглеждане на изложбата „Частното образование – двигател на иновациите в образователната система в България“, която представят членовете на БАЧУ.