Директорът на ЧСУ „Дружба“ – д-р Илия Емилов, взе участие във форума „Професионалното образование и обучение и бизнесът – партньори за успех“, който се проведе в Пловдив. Организатори са Технически университет – София, Тракия икономическа зона и се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Събитието събра представители на образователни институции, бизнеса и местната власт, за да обсъдят бъдещето на професионалното образование и възможностите за развитие на младите хора в България.

Министърът на образованието Красимир Вълчев представи ключови промени, които ще бъдат предложени в образователната система. Сред тях е актуализирането на учебните програми, въвеждането на интердисциплинарни профили и по-добро кариерно консултиране. Той подчерта, че образованието трябва да осигурява широка база от знания и умения, като особено внимание ще бъде отделено на математиката, природните науки и технологиите.

Основните акценти от форума:

  • Промени в учебните програми и начина на изпитване на учениците.
  • Създаване на интердисциплинарни профили, включително по математика и природни науки в средните училища, а не само в професионалните гимназии.
  • Разширяване на STEM дисциплините – ключ към иновациите и индустриите на бъдещето.
  • По-ефективно кариерно консултиране – предложено е назначаване на повече кариерни консултанти в големите училища, обучение за учители, които да изпълняват тази роля, експерти от бизнеса да ориентират кариерно учениците още от 4 клас.
  • По-чести тематични родителски срещи – посветени на кариерното ориентиране.
  • Облекчаване на профилите в гимназията, за да се намали натоварването и да се подобри ефективността на обучението.
  • Разширяване на приема в професионалните гимназии и засилване на връзката между образованието и индустрията.
  • По-голямо взаимодействие между бизнеса и училищата, включително посещения на ученици в предприятия и повече практически обучения.
  • Постепенно въвеждане на задължителна матура по математика, като първа стъпка ще бъде насърчаване на учениците да избират матурата по математика за прием във висши учебни заведения.

Министърът на образованието каза още, че техническото и професионалното образование ще задържат у нас младите хора с високи доходи. Пловдив беше посочен като пример за добре развита система на професионално образование с активно участие на бизнеса. Очаква се реформите да помогнат за изграждането на по-квалифицирани кадри, да създадат повече високодоходни работни места и да насърчат младите хора да останат и да се реализират в България. Според Пламен Панчев – президент на „Тракия икономическа зона“, взаимодействието между бизнеса и образователната система ще повиши интереса на децата за ранно кариерно ориентиране. Областният управител – проф. Христина Янчева, заяви, че работодателите в Област Пловдив се нуждаят от 40 вида професии и според нея професионалното образование трябва да работи в синхрон с работодателите, с местната власт, с учениците и родителите, защото родителите са тези, които ще направят информирана ориентация на своите деца. Предложено беше да се разшири форматът на форума и в него да участват учениците и техните родители, както и да се направи масова кампания за кариерно ориентиране.

Форумът се откри от доц. д-р инж. Никола Шакев – Директор на Технически университет – София, Филиал Пловдив.  Представяне на връзката на индустрията с професионалното образование в Тракия икономическа зона направи инж. Росен Костурков, като се спря на дейността и проектите на Центъра за професионално обучение към ТИЗ.  Участие в отделните панели взеха заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, директорът на Националния STEM център проф. Найден Шиваров, заместник-кметът „Oбразование, бизнес развитие и европейски политики“ на Община Пловдив Владимир Темелков, директори на професионални гимназии и представители на местната власт, бизнеса и индустрията от региона.

Във форума участваха директори и преподаватели от професионални гимназии и профилирани училища от шест области – Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян.